سایت

نرم افزار های مورد نیاز

تبلیغات متنی


عناب میوه‌ای خوشمزه است که بر روی درخت‌های برگ‌ریز کوچکی می‌روید که ارتفاع آن‌ها به ۵ تا ۱۲ متر می‌رسد. این میوه به خانواده‌ی عنابیان از تیره‌ی کنار (رملیک) تعلق دارد. این میوه‌ با نام‌های دیگری مانند خرمای کره‌ای، خرمای چینی، خرمای قرمز، و خرمای هندی نیز شناخته می‌شود. عناب منبع بی‌نظیر بسیاری از مواد مغذی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها، مواد شیمیایی گیاهی، پلی‌فنول‌ها، فیبرهای رژیمی و غیره است که فایده‌های بسیار زیادی برای سلامتی به همراه دارد. اما، باید متذکر شد که فایده‌های عناب فقط به فایده‌های آن برای سلامتی محدود نمی‌شود، و خواص عناب برای پوست و مو نیز زیاد است.

خواص عناب برای پوست و مو

در این مقاله درباره‌ی خواص عناب برای پوست و مو و زیبایی مطالبی خواهیم آموخت، اما ابتدا بیاید نگاهی به جدول ارزش غذایی عناب در قسمت زیر بیندازیم.

جدول ارزش غذایی عناب (۱۰۰ گرم)
انرژی ۷۹ کیلوکالری الکترولیت‌ها
کربوهیدارت 20.53 گرم سدیم ۳ میلی گرم
پروتئین 1.2 گرم پتاسیم ۲۵۰ میلی گرم
چربی کل 0.20 گرم مواد معدنی
کلسترول 0 میلی گرم کلسیم ۲۱ میلی گرم
فیبر رژیمی 4 گرم مس ۰.۰۷۳ میلی گرم
ویتامین‌ها آهن ۰.۴۸ میلی گرم
فولات منیزیم ۱۰ میلی گرم
نیاسین ۰.۹۰۰ میلی گرم منگنز ۰.۰۸۴ میلی‌ گرم
پانتوتنیک اسید فسفر ۲۳ میلی گرم
پیریکدوکسین ۰.۰۸۱ میلی گرم سلنیوم
ریبوفلاوین ۰.۰۴۰ میلی گرم روی ۰.۰۵ میلی گرم
تیامین ۰.۰۲۰ میلی گرم مواد شیمیایی گیاهی
ویتامین A ۴۰ واحد کاتچین 3.2 میلی گرم
ویتامین C ۶۹ میلی گرم کوئرستین 1.3 میلی گرم
ویتامین E
ویتامین K

خواص عناب برای پوست

۱. به دور نگه داشتن پوست از پیری زودرس کمک می‌کند

مصرف عناب به صورت منظم و متعادل برای پوست‌مان بسیار مفید است و به دور نگه داشتن پوست از مشکل پیری زودرس کمک خواهد کرد.

این خواص عناب برای پوست اساسا به خاطر وجود آنتی اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C، ویتامین A، و سایر ترکیب‌های آنتی اکسیدانی مانند پلی‌فنول‌ها، فلاونوئيدها، و مواد شیمیایی گیاهی و غیره در آن است.

این ترکیب‌ها با رادیکال‌های آزاد موجود در بدن مبارزه می‌کنند و آن‌ها را متعادل می‌سازند و از آنکه باعث استرس اکسیداتیو در سلول‌های پوست شوند جلوگیری می‌کنند، و به دور نگه داشتن علائم مختلف مرتبط با پیری زودرس مثل خطوط چهره، چین و چروک، لکه‌های پیری و لکه‌ّای تیر و غیره … کمک می کنند.

رادیکال‌های آزاد یون‌های ناپایداری هستند که در فرایند اکسیداسیون در بدن‌مان تشکیل می‌شوند. چون ناپایدار هستند، بنابراین، الکترون‌ها را از مولکول‌های همجوار می‌دزدند و هنگام انجام این کار، باعث آسیب اکسیداتیو به آن‌ها می‌شوند.

عناب سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که سلول‌های‌مان را تغذیه می‌کنند، در نتیجه به بهبود سلامت پوست کمک می‌کند.

خواص عناب برای پوست ۲: تولید کلاژن را تقویت می‌کند

خوردن میوه‌ی عناب به طور منظم و به حد اعتدال برای تقویت تولید کلاژن در سیستم بدنی‌مان بسیار مفید است.

کلاژن آمینو اسیدی ضروری است که در بافت‌های پیوندی ما مانند مفاصل، تاندون‌ها، استخوان‌ها، و غضروف‌ها و غیره به وفور یافت می‌شود.

این ماده به حفظ شکل و ساختار سیستم بدنی‌مان کمک می‌کند و در حفظ خاصیت ارتجاعی پوست نیز مفید است.

این مزیت عناب اساسا به خاطر وجود ویتامین C در آن است.

ویتامین C آنتی اکسیدانی است که نه تنها از سلول‌های ما در مقابل آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت و تولید کلاژن را در سیستم بدن‌مان تقویت می‌کند.

این امر خاصیت ارتجاعی پوست حفظ می‌کنند و علائم پیری زودرس مانند خطوط چهره، چین و چروک، لکه‌های پیری و کبودی‌های پوست و غیره را به تاخیر می‌اندازد.

خواص کلاژن

۳. لکه‌های پوستی را درمان می‌کند

میوه‌ی خوشمزه‌ی عناب برای حفظ سلامت پوست و کمک به درمان لکه‌های پوستی مفید است.

این خواص عناب برای پوست اساسا به خاطر وجود ویتامین C ، یک آنتی اکسیدان و سایر ترکیب‌های آنتی اکسیدانی مانند مواد شیمیایی گیاهی، پلی‌فنول‌ها، و فلاونوئیدها و غیره در آن است.

مبارزه‌ی این ترکیب‌ها با رادیکال‌های آزاد موجود در بدن‌مان آن‌ها را تثبیت و از آسیب اکسیداتیوشان به سلول‌های پوستی‌مان جلوگیری می‌کند. این امر به کاهش علائم مختلف پیری زودرس مانند خطوط چهره، لکه‌های پیری، لکه‌های سیاه، چین و چروک و کبودی‌های پوست و غیره… و همچنین به بازگرداندن درخشش طبیعی سابق پوست به آن کمک می‌کند.

سایر مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی و غیره نیز در حفظ سلامت پوست نقش مهمی ایفا می‌کند و پوست مان را نرم، لطیف و درخشان می‌سازد.

خواص عناب برای پوست ۴: برای سم زدایی پوست عالی است

خواص عناب برای پوست توانایی آن در کمک به سم زدایی پوست است.

سم زدایی پوست فرایند حذف مواد سمی، آلاینده‌ها، مواد مضر و سایر ناپاکی‌ها از منافذ پوست به شیوه‌ای کارآمد و موثر است.

حذف این مواد ناخوشایند از منافذ پوست مهم است چون آن‌ها اگر روی پوست‌مان باقی بمانند می‌توانند مشکلات پوستی مانند جوش و کورک و غیره ایجاد کنند.

این ماهیت سم‌زدایی میوه‌ی عناب اساسا به خاطر وجود آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین A، ویتامین C و سایر ترکیب‌های مرتبط مانند مواد شیمیایی گیاهی، فلاونوئیدها و پلی‌فنول‌ها در آن است.

این ترکیب‌ها نه تنها از پوست‌مان در برابر آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند بلکه به حذف درست مواد سمی و سایر ناخالصی‌ها از سیستم بدن‌مان کمک می‌کنند.

وقتی مواد سمی کمتری در سیستم بدنی‌مان وجود داشته باشد، آن‌ها نمی‌توانند روی هم در منافذ پوست‌مان جمع شوند، و در نتیجه به حفظ سلامت پوست‌مان کمک می‌شود.

علاوه بر این، فیبرهای رژیمی موجود در میوه‌ی عناب به شستن مواد سمی و سایر مواد نا مطلوب از سیستم بدنی‌مان و در نتیجه به سم زدایی پوست کمک می‌کند.

۵. خطر جوش زدن را کاهش می‌دهد

جوش یکی از مشکلات رایج پوستی است که میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان به آن مبتلا هستند. جوش می‌تواند به خاطر عوامل مختلفی به وجود بیاید من جمله بر هم خوردن تعادل هورمونی، سبک زندگی نامناسب، عادت‌ّهای بد غذایی و غیره.

اما، دلیل اصلی آغاز جوش زدن به خاطر بسته شدن منافذ پوست‌مان به خاطر تجمع مواد سمی، آلاینده‌ها و سایر مواد نامطلوب در آن‌ها است.

این خواص عناب برای پوست در درجه‌ی اول به خاطر وجود آنتی ‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C، ویتامین A، و سایر ترکیب‌های آنتی‌اکسیدانی مانند مواد شیمیایی گیاهی و پلی‌فنول‌ها در آن‌ها است.

این ترکیب‌ها با رادیکال‌های آزاد موجود در بدنمان مبارزه می‌کنند تا آن‌ها را به تثبیت برسانند و از آسیب اکسیداتیوشان به سلول‌های‌مان جلوگیری و در نتیجه سلامت پوست‌مان را حفظ کنند.

آن‌ها همچنین برای خلاص شدن از مواد سمی، آلاینده‌ها، و سایر مواد نامطلوب از سیستم بدنی‌مان مفید هستند.

وقتی مواد سمی کمتری در بدنمان وجود داشته باشد، در منافذ پوست‌مان تجمع نخواهند کرد در نتیجه خطر ابتلا به جوش و کورک کاهش پیدا می‌کند.

به علاوه، فیبرهای رژیمی موجود در میوه‌ی عناب ترشح چربی اضافی غدد چربی موجود در پوست را تنظیم و در نتیجه به جلوگیری از بدتر شدن وضعیت جوش‌ها کمک می‌کند.

میوه‌ی عناب را به صورت موضعی نیز می‌توان روی پوست استفاده کرد مثلا به صورت ماسک و از این طریق مشکل جوش را مرتفع ساخت.

عناب همچنین حاوی شماری از مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی و غیره است که پوست‌مان را تغذیه و از آن در برابر جوش زدن محافظت می‌کنند.

درمان جوش زیر پوستی

۶. از ما در برابر پرتوهای مضر فرابنفش خورشید محافظت می‌کند

دلیل دیگر برای آنکه عناب را به عنوان بخشی از زندگی خود بپذیرید آن است که توانایی محافظت از ما در برابر پرتوهای مضر فرابنفش خورشید را دارد.

پرتوهای فرابنفش خورشید برای ما خطرناک هستند چون ممکن است باعث آسیب اکسیداتیو به سلول‌ها و بافت‌های‌مان بشوند و از این طریق خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

همچنین گفته می‌شود که این پرتوها باعث استرس اکسیداتیو در گلبول‌های سفید خون بدن‌مان می‌شوند، که به عنوان اولین خط دفاعی بدن محسوب می‌شوند.

وقتی گلبول‌های سفید خون آسیب ببینند، آنگاه سیستم ایمنی‌مان ضعیف خواهد شد و ما بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌ها و بیماری‌ها خواهیم بود.

گاهی قرار گرفتن در معرض پرتوهای فرابنفش ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات جدی مانند آسیب قرنیه، افزایش خطر ابتلا به آب مروارید و آب سیاه، ملانوما، علائم پیری زودرس مانند چین و چروک صورت، لکه‌های کبدی و کراتوز آکتینیک بشود.

محافظت از خودمان در برابر آسیب ناشی از پرتوهای فرابنفش خورشید بسیار مفید است و عناب می‌تواند در انجام این کار به ما کمک کند.

این خواص عناب برای پوست اساسا به خاطر وجود آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C، ویتامین A و سایر ترکیب‌ها مانند پلی‌فنول‌ها و مواد شیمیایی گیاهی و غیره در آن است.

این ترکیب‌ها از سلول‌ها و بافت‌های‌مان در برابر آسیب اکسیداتیو ناشی از پرتوهای فرابنفش خورشید محافظت می‌کنند و همچنین سلامت‌ پوست‌مان را حفظ می‌کنند.

پالپ به دست آمده از میوه‌ی عناب تازه نیز می‌تواند به صورت موضعی در نواحی دچار آفتاب‌سوختگی استفاده شود تا درد و التهاب را کاهش دهد.

۷. پوست‌مان را سالم نگه می‌دارد

خوردن عناب به صورت منظم و به حد اعتدال برای پوست‌مان بسیار مفید است و به حفظ سلامت پوست کمک می‌کند.

این خواص عناب برای پوست و زیبایی اساسا به خاطر مواد مغذی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها، مواد شیمیایی گیاهی و فیبرهای رژیمی و غیره در آن است.

آنتی اکسیدان‌ها و سایر ترکیب‌های مرتبط موجود در میوه‌ی عناب از سلول‌های پوست‌مان در برابر آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت و از نشانه‌های پیری زودرس مانند چین و چروک و خط و خطوط صورت، لکه‌های پیری، لکه‌های تیره، و کبودی‌های پوست و غیره جلوگیری می‌کند.

این آنتی اکسیدان‌ها و فیبرهای رژیمی موجود در میوه‌ی عناب به سم‌زدایی پوست نیز کمک می‌کند چون حذف مواد سمی و مواد نامطلوب از منافذ پوست را بهبود می‌بخشد و در نتیجه خطر ابتلا شدن به جوش و کورک را کاهش می‌دهد.

مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در عناب پوست‌مان را تغذیه می‌کند و باعث نرم، صاف و درخشان شدن آن می‌شود.

عناب همچنین منبع خوبی از آب است که پوست‌مان را مرطوب می‌سازد و از کدر و تیره شدن آن جلوگیری می‌کند.

خواص عناب برای مو

۸. رشد مو را تقویت می‌کند

عناب منبع بی‌نظیری از مواد مغذی بسیاری مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها، مواد شیمیایی گیاهی، پلی‌فنول‌ها و فیبرهای رژیمی و غیره است که فایده‌های بسیاری برای سلامتی و زیبایی دارد.

فایده‌های عناب برای زیبایی فقط به پوست محدود نمی‌شود و می‌تواند به همان اندازه برای مو و پوست سرمان نیز مفید باشد.

مصرف عناب به صورت منظم و در حد اعتدال از سلامت پوست سر محافت می‌کند و برای تقویت رشد مو مفید است.

این فایده‌ی میوه‌ی عناب اساسا به خاطر آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C، ویتامین A، و سایر ترکیب‌های آنتی‌اکسیدانی مانند پلی‌فنول‌ها و مواد شیمیایی گیاهی و غیره موجود در آن است.

این ترکیب‌ها با رادیکال‌های آزاد بدن مبارزه، آن‌ها را تثبیت و از آسیب اکسیداتیوشان به فولیکول‌های مو و پوست سر جلوگیری می‌کنند.

عناب همچنین جریان خون را در پوست سر بهبود می‌بخشد و تضمین می‌کند که فولیکول‌های مو و پوست سر به درستی تغذیه شوند.

وقتی پوست سرمان به خوبی تغذیه شود، سالم می‌ماند و باعث رشد فولیکول‌های جدید مو می‌شود.

سایر مواد مغذی مانند روی، آهن، و مس … نیز در بهبود سلامت پوست سر و تقویت رشد مو نقش مهمی ایفا می‌کنند.

تقویت مو

۹. ریزش مو را کاهش می‌دهد

عناب برای حفظ سلامت پوست سر بسیار مفید است.

نه تنها رشد فولیکول‌های جدید مو را تقویت می‌کند بلکه از موهای موجود و فعلی نیز در مقابل شکستگی و آسیب محافظت می‌کند و در نتیجه ریزش آن‌ها را به حداقل می‌رساند.

این فایده‌ی میوه‌ی عناب اساسا به خاطر آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C، ویتامین A، و سایر ترکیب‌های آنتی‌اکسیدانی مانند پلی‌فنول‌ها و مواد شیمیایی گیاهی و غیره موجود در آن است.

این ترکیب‌ها از فولیکول‌های مو و پوست سر در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کنند.

همچنین جریان خون را در پوست سر بهبود می‌بخشد و تغذیه‌ی مناسب فولیکول‌های مو و پوست سر را تضمین می‌کند.

وقتی فولیکول‌های مو و پوست سرمان به خوبی تغذیه شوند آنگاه قوی و سالم می‌شوند.

عناب فولیکول‌های مو را تقویت می‌کند و خطر ریزش مو را کاهش می‌دهد.

به علاوه، عناب سرشاز از ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز هست که در بهبود سلامت فولیکول‌های مو و پوست سر و در نتیجه کنترل ریزش مو نقش مهمی ایفا می‌کند.

۱۰. موها را قوی و براق می‌کند

مصرف میوه‌ی عناب یا استفاده از پالپ میوه‌ی عناب به عنوان ماسک مو برای قوی و براق ساختن‌ موها بسیار مفید است.

این فایده‌ی عناب در درجه‌ی اول به خاطر وجود ویتامین C، یک آنتی اکسیدان و سایر ترکیب‌های آنتی‌اکسیدانی مانند مواد شیمیایی گیاهی و پلی‌فنول‌ها در آن است.

این ترکیب‌ها از فولیکول‌های مو و پوست سر در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد و به تاخیر انداختن جوگندمی شدن موها کمک می‌کنند.

عناب همچنین موخوره و شکستگی مو را به حداقل می‌رساند.

شایع است که آنتی اکسیدان‌ها جریان خون را در پوست سر بهبود می‌بخشند و در نتیجه‌ تغذیه‌ی خوب فولیکول‌های مو و پوست سر را تضمین می‌کنند.

وقتی فولیکول‌های مو به خوبی تغذیه شوند، سالم و قوی خواهند شد.

عناب همچنین حاوی سایر مواد مغذی مانند آهن، مس، و روی … است که در حفظ سلامت پوست سر و قوی و درخشان کردن موها نقش قابل توجهی ایفا می‌کنند.

۱۱. جوش کف سر را درمان می‌کند

جوش مشکل پوستی رایجی است که میلیون‌ها نفر را در جهان مبتلا می‌کند. جوش‌ها به علل مختلفی به وجود می‌آیند اما علت اصلی جوش زدن مسدود شدن منافذ پوستمان به خاطر تجمع مواد سمی، آلاینده‌ها، و سایر ناخالصی‌ها و … در آن‌ها است.

لازم به ذکر است که جوش فقط به پوست بدن مربوط نمی‌شود و می‌تواند در پوست سر نیز ایجاد شود که به آن جوش کف سر می‌گویند.

دریافته‌اند که میوه‌ی عناب برای کاهش خطر جوش کف سر بسیار مفید است.

این فایده‌ی میوه‌ی عناب اساسا به خاطر آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C، ویتامین A، و سایر ترکیب‌های آنتی‌اکسیدانی مانند پلی‌فنول‌ها و مواد شیمیایی گیاهی و غیره موجود در آن است.

این ترکیب‌ها نه تنها از فولیکول‌های مو و پوست سرمان در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می‌کنند بلکه به حذف کامل مواد سمی و سایر ناخالصی‌ها از سیستم بدن‌مان کمک می‌کنند.

وقتی مواد سمی کمتری در سیستم بدنمان وجود داشته باشد، در منافذ پوست‌ و پوست سرمان جمع نمی‌شوند، و در نتیجه خطر ایجاد جوش کف سر کاهش پیدا می‌کند.

به علاوه، فیبرهای رژیمی موجود در عناب ترشح چربی اضافی از غدد چربی پوست را کنترل و از بدتر شدن جوش جلوگیری می‌کند.

۱۲. برای درمان شوره سر مفید است

خوردن عناب به صورت منظم و در حد اعتدال به کاهش شوره‌ی سر نیز کمک می‌کند.

شوره مشکلی شایع در پوست سر است که میلیون‌ها انسان را در دنیا درگیر خود کرده است و اساسا به خاطر خشکی پوست سر یا سلامت پایین آن اتفاق می‌افتد.

عناب به درمان شوره‌ی سر کمک می‌کند چون حاوی ترکیب‌های مغذی مختلفی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها، و فیبرهای رژیمی و … است.

آنتی اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C و سایر ترکیب‌های مرتبط مانند پلی فنول‌ها و مواد شیمیایی گیاهی از فولیکول‌های مو و پوست سر در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کنند.

عناب جریان خون را در پوست سر بهبود می‌بخشد و در نتیجه از سلامت پوست سرمان محافظت می‌کند.

سایر مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی و … در حفظ سلامت پوست سر نقش قابل ملاحظه‌ای ایفا می‌کنند.

این امر از خشک شدن پوست سر که ممکن است به شوره‌ی سر بینجامد جلوگیری می‌کند.

امیدواریم این مقاله خواص عناب برای پوست و مو برای شما خوانندگان گرامی مفید واقع شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: goodhealthall

خواص عناب برای پوست و مو: ۱۲ فایده‌ حیرت‌انگیز عناب برای زیبایی


 

نوشته های مرتبط

مشخصات

دانـــــلود

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها