سایت

نرم افزار های مورد نیاز

تبلیغات متنی


در این مقاله به بررسی و تعبیر خواب نفس تنگی می پردازیم که در آن ها شما قادر به نفس کشیدن نیستید. این خواب ها برای خواب بیننده بسیار سخت و آزاردهنده هستند و برخی اوقات نیز تعبیر کردن آن ها کاری بسیار دشوار است. اگر بطور کلی در زندگی واقعی خود نفس کشیدن برایتان مشکل است و سختی هایی برایتان به همراه دارد، پس این خواب تنها بازتابی از بخشی از زندگی واقعی شما است. اما اگر از این مشکل رنج نمی برید، پس دیدن ناتوانی در نفس کشیدن در خواب می تواند در بردارنده مفهومی نمادین باشد.

تعبیر خواب نفس تنگی

اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتری در مورد این قبیل خواب ها هستید و اگر می خواهید تعبیر و معنای آن ها را درک کنید، بهتر است این مقاله را بخوانید. ما در اینجا نه تنها به شما می گوییم که این خواب ها در بردارنده چه تعابیری هستند بلکه به شما می گوییم که اصلا چرا این گونه خواب ها را می بینیم و در رابطه با آن ها چه کاری باید انجام بدهیم. اگر شما هم پیش از این در خواب خود را دیده اید که قادر نیستید نفس بکشید، پس بدون تردید این مقاله برای شما هم مفید خواهد بود.

علت دیدن نفس تنگی و به سختی نفس کشیدن در خواب

همانطور که قبل از این هم گفته شد، این خواب ها در بردارنده تعابیر بسیار گوناگونی هستند. برای درک بهتر مفهوم آن ها، لازم است که آن ها را بطور کامل تحلیل کرده و به جزئیات مخصوص هر خواب توجه کنیم.

۱. خستگی بیش از حد شما

دیدن ناتوانی در نفس کشیدن در بیشتر موارد نشان دهنده آن است که شما در زندگی واقعی کاملا خسته و ناتوان هستید. شاید در زندگی واقعی خود مسئولیت های بسیار زیادی دارید و سخت کار می کنید. به همین دلیل به شدت خسته هستید و زمان کافی برای فراغت و استراحت ندارید. در این حالت، دیدن ناتوانی در نفس کشیدن در خواب هشداری جدی برای شما و دربردارنده این پیام است که شما باید بیشتر به سلامتی خودتان فکر کنید. اگر تمام وقت در حال کار کردن هستید، باید بدانید که این سبک زندگی برای سلامت ذهنی و جسمی شما به هیچ وجه مناسب نیست. توصیه ما به شما این است که راهی برای آرامش دادن به بدن و ذهن خود پیدا کنید.

مطلب مرتبط: تعبیر خواب حمام: ۵ تعبیر دیدن حمام، توالت و دوش گرفتن در خواب

۲. داشتن استرس

استرس یکی دیگر از علت هایی است که با دیدن خواب ناتوانی در نفس کشیدن در ارتباط است. اگر از استرس رنج می برید و اگر به دلیل انجام دادن کاری تحت فشار قرار گرفته اید، پس احتمالا تجربه چنین خوابی را خواهید داشت. در این حالت نیز به شما توصیه می کنیم که زمانی را به استراحت کردن و لذت بردن از زندگی خودتان اختصاص دهید.

۳. وضعیت نامناسب خواب

همچنین، اگر در وضعیت نامناسبی قرار گرفته و خوابیده باشید، ممکن است در خواب ببینید که قادر به نفس کشیدن نیستید.

۴. داشتن بیماری های تنفسی

همانطور که پیش از این هم گفتیم، اگر از بیماری هایی مثل آسم، برونشیت یا هر بیماری تنفسی دیگر رنج می برید، پس احتمالا در خواب میبینید که قادر به نفس کشیدن نیستید.

در این قسمت به بررسی علت های مختلف دیدن چنین خوابی پرداختیم. در بخش بعدی به بررسی تعبیر خواب نفس تنگی می پردازیم.

مطلب مرتبط: تعبیر خواب تیر خوردن: ۶ تعبیر دیدن تیر خوردن در خواب

تعبیر خواب نفس تنگی به طور کلی

۱. مسئولیت های بسیار زیاد در زندگی

همانطور که در بالا مشاهده کردید، دیدن ناتوانی در نفس کشیدن در خواب می تواند نشان دهنده مسئولیت های بسیار زیاد شما در زندگی واقعی باشد. اگر وظایف کاری بسیار زیادی بر عهده شما باشد و اگر وقت کافی برای انجام کاری نداشته باشید، در نتیجه تحت فشار بسیار زیادی قرار خواهید گرفت. در این وضعیت، خواب شما تنها بازتابی از احساس واقعی شما در بیداری است.

۲. عبور از موقعیت های پراسترس زندگی

بعلاوه، دیدن ناتوانی در نفس کشیدن در خواب نشان دهنده عبور شما از موقعیتی بسیار پر استرس و در نتیجه احساس ناخوشایند شما است. شما در آرامش و صلح با خودتان به سر نمی برید و قادر به استراحت کردن و پیدا کردن آرامش درونی خودتان نیستید. این خواب به شما هشدار می دهد که باید زمان بیشتری را به تفریح و استراحت اختصاص بدهید.

۳. احساس نارضایتی از انجام کاری

همچنین اگر در خواب ببینید که قادر به نفس کشیدن نیستید، نشان دهنده آن است که به دلیل انجام کاری در گذشته نزدیک احساس ناراحتی و نارضایتی را تجربه می کنید. در این صورت، باید بیشتر به این موضوع فکر کنید و سعی کنید با اشتباهات خود روبرو شوید.

تعبیر خواب نفس تنگی ۴: نگرانی درباره زندگی واقعی

یکی دیگر از تعبیر خواب نفس تنگی با مسائل و نگرانی هایی که در زندگی واقعی خودتان دارید در ارتباط است. شاید چیزی شما را نگران کرده است و به همین دلیل آرامش خود را از دست داده اید.

مطلب مرتبط: تعبیر خواب انفجار: ۱۱ تعبیر دیدن انفجار در خواب

۵. ناتوانی در روبرو شدن با مشکلات

همچنین این خواب ها نشان دهنده ناتوانی شما در روبرو شدن با مسائل و مشکلاتی است که در زندگی واقعی دارید. اگر چنین است، این خواب باید شما را تشویق کند تا با همه مشکلات روبرو شوید و در جهت حل و برطرف کردن آن ها تلاش کنید. بعلاوه باید تلاش کنید تا بر تمامی موانعی که سر راه شما پدیدار می شوند نیز غلبه کنید.

چگونه از دیدن خوابهای نفس تنگی نجات پیدا کنیم

باید بدانید که افکار ما تاثیری قابل توجه بر خواب ها و رویاهایمان دارند. اگر بیش از اندازه به مسئولیت ها و وظایف خودتان فکر می کنید و اگر ذهن شما همواره بر مشکلات تان متمرکز است، پس بدون شک در خواب خود را می بینید که قادر به نفس کشیدن نخواهید بود.

برای جلوگیری از تجربه چنین خوابی بهتر است راهی برای آرام کردن خودتان پیدا کنید و از قرار گرفتن در موقعیت های پراسترس نیز دوری کنید.

همچنین اگر وظایف کاری و تعهدات بسیار زیادی دارید، باید کیفیت نظم و ترتیب و سامان دهی امور خود را ارتقاء دهید و فورا وحشت زده نشوید. اگر از عهده کاری بر نمی آیید یا انجام کاری را خارج از توان خود می بینید، نباید خود را مجبور به انجام آن کار کنید. اگر مسئولیت های بسیار زیادی دارید، باید تعداد آن ها را کاهش دهید. باید همیشه در هر کاری که انجام می دهید اعتدال و میانه روی را رعایت کنید. به یاد داشته باشید که سلامتی شما مهم ترین چیز است و سعی کنید هر زمان که می توانید به مغز و بدن خود آرامش بدهید.

مطلب مرتبط: تعبیر خواب برف: ۹ تعبیر دیدن برف در خواب از نظر تحلیلگران خواب

نتیجه گیری

همانطور که ملاحظه کردید، دیدن ناتوانی در نفس کشیدن در خواب تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی اتفاق می افتد. تعبیر خواب نفس تنگی در بیشتر موارد خستگی بیش از اندازه شما یا فشار بسیار زیاد است.

همچنین این خواب ها با مشکلاتی مثل آسم یا دیگر مشکلات تنفسی در بیداری در ارتباط است. این خواب به شما یادآوری می کند که بهتر است زمانی را به استراحت و تمدد اعصاب خود اختصاص بدهید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- فاطمه یحیی

منبع:dreamingandsleeping

تعبیر خواب نفس تنگی: ۹ نکته درباره دیدن به سختی نفس کشیدن در خواب


نوشته های مرتبط


عکس جدید ترانه علیدوستی با موهای کوتاه پسرانه در ژاپن

ترانه علیدوستی با موهای کوتاه

ترانه علیدوستی، بازیگر سرشناس سینمای ایران، تصویر متفاوتی از خود را در اینستاگرام منتشر کرد.

این بازیگر امسال یکی از اعضای هیات داوران جشنواره فیلم توکیو است و در حال حاضر در این شهر به سر می‌برد.دانلود آهنگ امو باند میدونستم

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 31, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ امو باند به نام میدونستم

در این پست می توانید آهنگ امو باند میدونستم را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ امو باند میدونستم

Download New Song By Emo Band  Called Midoonestam

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
امو باندمیدونستمآهنگ عاشقانه

 

نوشته دانلود آهنگ امو باند میدونستم اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ مرتضی پاشایی قلبم رو تکراره

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 31, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ مرتضی پاشایی قلبم رو تکراره

در این پست می توانید آهنگ مرتضی پاشایی قلبم رو تکراره را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

Download New Song By Morteza Pashaei  Called Ghalbam Roo Tekrare

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
مرتضی پاشاییقلبم تو تکرارهآهنگ ویژه

 

نوشته دانلود آهنگ مرتضی پاشایی قلبم رو تکراره اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 31, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند

در این پست می توانید آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند

Download New Song By Mehdi Goorangi  Called Mosaferi Az Hend

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
مهدی گورنگیمسافری از هندآهنگ عاشقانه

 

نوشته دانلود آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ همایون شجریان چرا

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 31, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ همایون شجریان چرا

در این پست می توانید دانلود آهنگ همایون شجریان چرا را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ همایون شجریان چرا

Download New Song By Homayoun Shajarian Called Chera

خوانندهنام آهنگموسیقیدسته بندی
همایون شجریانچراسهراب پور ناظریآهنگ غمگین

 

نوشته دانلود آهنگ همایون شجریان چرا اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 31, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه

در این پست می توانید آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه

Download New Song By Mohammad Reza Shajarian  Called Saghi Nameh

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
محمدرضا شجریانساقی نامهتک اهنگ

 

نوشته دانلود آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.


بر اساس تحقیقات جدید، خواص میوه ها و سبزیجات متنوع برای سلامتی، غیر قابل انکار است. این خواص از یک دستگاه گوارشی سالم گرفته تا تقویت سیستم قلبی عروقی، محافظت از استخوان‌ها، دندان‌ها، پوست و غیره را شامل می‌شود. فواید این میوه‌ها غیر قابل شمارش هستند. خود من، خیلی به خوردن میوه و سبزیجات علاقه‌مند نبودم و بیشتر به خوراکی‌های ادویه‌ای و غیر از سبزیجات علاقه داشتم اما زمانی که فهمیدم چه چیزی برای سلامتی خوب است و چه چیزی بد، شروع به خوردن روزانه میوه و سبزیجات کردم. به همین دلیل است که تصمیم گرفتم مطلبی درباره خواص میوه ها و سبزیجات مختلف برای سلامتی بگذارم. من فهرستی از ۴۰ بهترین میوه ها و سبزیجات و  خاصیت هر کدام از آن‌ها را در این‌جا آورده‌ام. امیدوارم این مطلب باعث شود که تمام عاشقان غذاهای ادویه‌ای، عاشق میوه‌های آبدار و سبزیجات سبز و برگ‌دار شوند.

بهترین میوه ها و سبزیجات

طبیعت به ما طیف وسیعی از میوه‌ها و سبزیجات در شکل‌ها و طعم‌های مختلف داده است که هر کدام از آن‌ها خواصی برای سلامتی دارند. اکثر میوه‌ها و سبزیجات، مغذی و خوشمزه هستند که باعث شده بسیاری از افراد گیاه‌خوار بودن را انتخاب کنند. برخی از آن‌ها می‌توانند از حمله قلبی، نارسایی کلیوی، نارسایی کبد و غیره جلوگیری کنند و برخی دیگر باعث کاهش اشتها می‌شوند و به کاهش وزن کمک می‌کنند. بنابراین خیلی مهم است که تمام انواع میوه‌ها و سبزیجات را بخورید و آن را فقط به خوردن میوه‌های محبوب‌تان محدود نکنید.

در این‌جا فهرستی از در دسترس‌ترین و پر استفاده‌ترین و بهترین میوه ها و سبزیجات و خواص آن‌ها را آورده‌ام. اما قبل از آن، اجازه دهید درمورد مواد مغذی که بدن با خوردن میوه و سبزیجات دریافت می‌کند صحبت کنم.

مواد مغذی مهم موجود در اکثر میوه‌ها و سبزیجات

اگرچه هر میوه و سبزیجاتی مواد مغذی خاص خود را دارد که آن را منحصر به فرد و مفید می‌کند، مواد مغذی کمی نیز هستند که اکثر میوه‌ها و سبزیجات دارند. بنابراین، فهرستی از ضروری‌ترین مواد مغذی موجود در میوه‌ها و سبزیجات که بدن به آن‌ها نیاز دارد را در این‌جا آورده‌ایم.

 • آهن
 • کلسیم
 • ویتامین
 •  فیبر
 •  فولات
 •  پروتئین
 •  منیزیم
 •  پتاسیم
 • سدیم
 •  فیتونوترینت‌ها
 •  آنتی اکسیدان

خوب مواد مغذی را شناختید، حالا بیایید درباره بهترین میوه ها و سبزیجات و خواص آن‌ها برای سلامتی صحبت کنیم.

فهرستی از ۴۰ بهترین میوه ها و سبزیجات و خواص آنها برای سلامتی و زیبایی

طیف وسیعی از میوه و سبزیجات وجود دارد اما من ۴۰ مورد از آن‌ها که بهترین هستند را انتخاب کرده‌ام. این مطلب را به دو قسمت ۲۰ نوع میوه و ۲۰ نوع سبزیجات تقسیم کرده‌ام. اکثر آن‌ها شناخته‌شده هستند و من مطمئنم شما آن‌ها را خورده‌اید اما تعداد کمی از آن‌ها ممکن است کمیاب باشند اما به همین اندازه سالمند.

ابتدا با فهرست میوه‌ها شروع می‌کنم و سپس به فهرست سبزیجات می‌پردازم. اگرچه یک میوه یا سبزیجات، خواص زیادی می‌تواند داشته باشد اما من ۵ مورد از خواص برتر آن‌ها را در این‌جا آورده‌ام.

۱. خواص سیب

خواص سیب

ضرب المثل « یه سیب بخور، دکتر نرو» کاملا شناخته شده است زیرا این میوه سرشار از مواد مغذی بوده و خواص بسیاری برای سلامتی دارد. موارد زیر، ۵ خاصیت مهم سیب هستند

– تقویت دستگاه گوارش

– کنترل دیابت

– مفید برای قلب

– کمک به کاهش وزن

– افزایش عملکرد بازشناختی و ادراکی

مطلب مرتبط: خواص سیب: ۳۸ فایده سیب برای سلامتی، زیبایی و درمان

۲. خواص موز

فواید موز

موز به دلیل سرشار بودن از ویتامین و مواد معدنی، خواص زیادی برای بدن دارد. ۵ خاصیت زیرا را بخوانید.

– تثبیت سطح قند خون

– کمک به گوارش

–  مبارزه با سرطان

– مفید برای چشم

مطلب مرتبط: خواص موز : ۵۰ خاصیت موز برای سلامتی، پوست، مو و درمان

۳. خواص انگور

خواص انگور

من عاشق انگورم و بدون شک شما هم بعد از خواندن خواص انگور، عاشقش می‌شوید. ۵ خاصیت مهم انگور را در این‌جا آورده‌ایم.

– تنظیم فشار خون

– کاهش یبوست

– درمان آسم

– تقویت استخوان‌ها

– جلوگیری از پوسیدگی دندان

مطلب مرتبط: خواص انگور: ۳۹ فایده انگور برای سلامتی، پوست و مو

۴. خواص انار

انار سرخ و آبدار، بسیار خوشمزه است اما آیا می‌دانید چه‌قدر برای سلامتی مفید است؟ خوب، انار خواص بسیاری برای سلامتی دارد که از نظر علمی اثبات شده‌اند. ۵ خاصیت آن را در این‌جا آورده‌ایم.

– درمان کم‌خونی

– درمان اختلالات معده

– جلوگیری از آرتریت

– تقویت حافظه

– تقویت سیستم ایمنی

مطلب مرتبط: خواص انار: ۵۹ مهم ترین فواید انار برای سلامتی و درمان+ ۸ مضرات انار

۵. خواص انبه

خواص انبه

مواد مغذی موجود در انبه در برابر بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی از شما محافظت می‌کنند. انبه علاوه بر مزه آبدار و خوب، خواص زیادی نیز دارد.

– جلوگیری از بروز سرطان

– مبارزه با گرمازدگی

– افزایش میل جنسی

– مفید برای زنان باردار

– درمان سنگ کلیه

مطلب مرتبط: خواص انبه: ۵۰ مهمترین فواید انبه برای سلامتی و درمان+ مضرات انبه

۶. خواص آووکادو

۱۹ برترین فایده آووکادو

اکثر افراد فکر می‌کنند آووکادو نوعی سبزیجات است اما باید گفت که آووکادو به گروه میوه‌ها تعلق دارد. آووکادو با داشتن مقدار بالایی پتاسیم، ویتامین، فولات و غیره، میوه‌ای منحصر به فرد بوده و خواص زیادی برای سلامتی دارد.

– افزایش سلامت قلب

– محافظت از کبد

– مفید برای چشم‌ها

– افزایش طول عمر

– درمان سریع زخم‌ها

مطلب مرتبط: خواص آووکادو: ۴۸ برترین فایده آووکادو برای سلامتی و زیبایی

۷. خواص پاپایا

۳۹ فایده شگفت‌انگیز پاپایا برای سلامتی، پوست و مو, زیبایی پوست صورت و بدن, درمان خشکی پوست بدن

بسیاری از افراد از پاپایا فراری هستند اما اطمینان می‌دهم بعد از دانستن خواص آن برای سلامتی، عاشقش می‌شوید. پاپایا بسیار خوشمزه بوده و برای بدن مفید است.

– تقویت دستگاه گوارش

– کاهش درد قاعدگی

– مبارزه با التهاب

– جلوگیری از دیابت

– محافظت از پوست در برابر آسیب

مطلب مرتبط: ۳۹ شگفت‌انگیزترین خواص پاپایا برای سلامتی، پوست و مو

۸. خواص پرتقال

خواص میوه ها: ۳۴ میوه خوشمزه و فواید آن ها برای سلامتی، پوست و مو

این مرکبات برای سلامتی عالی بوده و هیچ‌وقت نباید آن را از برنامه غذایی خود حذف کنید. آن را به صورت خام یا آبمیوه بخورید اما آن را کنار نگذارید.

– قلیایی کردن بدن

– مبارزه با عفونت‌های متعدد به ویژه عفونت‌های ویروسی

– مفید برای سلامت مغز

– داشتن خواص ضد سرطان

– جلوگیری از یبوست

مطلب مرتبط: خواص پرتقال: ۴۶ فایده پرتقال برای سلامتی که حتما باید بدانید

۹. خواص هندوانه

خواص هندوانه

میوه محبوب دیگر من، هندوانه است. هندوانه سرشار از ویتامین A، C و آنتی اکسیدان است، بنابراین نه تنها خوشمزه است بلکه خواص زیادی برای سلامتی نیز دارد.

– آبرسانی کلی بدن

– تنظیم سطح فشار خون

– جلوگیری از تباهی لکه زرد

– درمان ناتوانی جنسی

– کمک به کاهش وزن سالم

مطلب مرتبط: خواص هندوانه: ۳۶ فایده هندوانه برای سلامتی و درمان + مضرات

۱۰. خواص گریپ فروت

خواص گریپ فروت

این میوه مرکباتی نیمه استوایی، کمی ترش و تلخ است اما خواص زیادی برای سلامتی دارد. ۵ خاصیت مهم را آن را در زیر می‌بینید.

– تقویت بینایی

– کمک به رفع مشکلات تنفسی

– کاهش سطح کلسترول بد

– رفع مشکلات مربوط به لثه

– درمان آرتریت

مطلب مرتبط: خواص گریپ فروت: ۳۴ مهم ترین فواید گریپ فروت برای سلامتی و درمان

۱۱. خواص لیمو

خواص لیمو سنگی

لیمو میوه‌ای که تقریبا در تمام خانه‌ها مصرف می‌شود، خواص زیادی برای سلامتی دارد و سال‌هاست که برای اهداف دارویی به کار می‌رود.

– کمک به کاهش وزن

– درمان زخم معده

– درمان نقرس

– جلوگیری از بواسیر

– درمان سیستیس یا عفونت مجاری ادراری

مطلب مرتبط: خواص لیمو ترش: ۵۵ خاصیت لیمو ترش برای زیبایی، سلامت و درمان +مضرات

۱۲. خواص آناناس

خواص آناناس

اگر کمبود ویتامین و منگنز دارید، از همین امروز شروع به خوردن آناناس کنید. بله، آناناس خواص زیادی برای سلامتی دارد که در این‌جا به ۵ خاصیت آن اشاره می‌کنیم.

– محافظت از قلب

– تسکین آسم

– کاهش خطر سرطان

– افزایش سلامت استخوان

– بهبود دستگاه گوارش

مطلب مرتبط: خواص آناناس : ۳۵ بهترین خاصیت آناناس برای سلامتی و درمان

۱۳. خواص گواوا

گواوا

گواوا خواص دارویی زیادی دارد و نباید از برنامه غذایی حذف شود

– پاک کردن بدن

– افزایش سلامت تیروئید

– رفع مشکلات معده

– درمان سرفه و سرماخوردگی

– درمان اسکوروی

مطلب مرتبط: خواص گواوا: ۳۱ فایده شگفت‌انگیز گواوا برای سلامتی، پوست و مو

۱۴. خواص گیلاس

گیلاس و آلبالو

خواص آنتی اکسیدانی گیلاس آن را به میوه بسیار مفیدی تبدیل می‌کند. گیلاس، سرشار از فیبر، ویتامین C، کاروتنوئید و غیره است و می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی را درمان کند.

– جلوگیری از نقرس

– بهبود خواب

– کمک به شکستن چربی‌های بدن به ویژه چربی‌های شکمی

– حفظ سطح pH بدن

– کاهش درد عضلات

مطلب مرتبط: خواص گیلاس: ۳۰ مهمترین فواید گیلاس و برگ گیلاس برای سلامتی

۱۵. خواص هلو

انواع هلو

هلو که به میزان زیادی در چین کشت می‌شود، نماد جاودانگی و طول عمر است. هلو میوه‌ای تابستانه است و خواص بسیاری برای سلامتی دارد. ۵ خاصیت مهم آن را در این‌جا آورده‌ایم.

– مفید برای گوارش

– تقویت سیستم عصبی

– سم‌زدایی بدن

– افزایش سلامت سلولی

– درمان رکود جریان خون

مطلب مرتبط: خواص هلو: ۲۹ خاصیت هلو که شگفت‌زده‌تان می‌کند

۱۶. خواص میوه‌های توتی

خواص توت سفید

من میوه‌های توتی به ویژه توت‌های سیاه را دوست دارم. این میوه‌ها خوشمزه بوده و مواد مغذی بسیاری که با مصرف آن‌ها بدن می‌تواند با بسیاری از بیماری‌ها مبارزه کند، دارند. ۵ خاصیت مهم آن‌ها را این‌جا آورده‌ایم.

– تنظیم سطح گلوکز و انسولین خون

– کاهش التهاب

– مبارزه با استرس اکسیداتیو

– مفید برای مغز

– محافظت از قلب

مطلب مرتبط: خواص توت سفید: ۱۳ فایده شگفت‌ انگیز توت سفید برای سلامتی

۱۷. خواص کیوی

خواص کیوی: ۳۶ فایده شگفت‌انگیز کیوی برای سلامتی، پوست و مو

کیوی منبعی سرشار از مواد مغذی است که معمولا به عنوان دسر مصرف می‌شود. کیوی را به سالادها نیز اضافه کرده و به شکل اسموتی هم می‌خورند. این میوه خوشمزه خواص زیادی برای سلامتی دارد که در این‌جا به ۵ مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

– کمک به فرآیند هضم

– مبارزه با اختلالات خواب

– تقویت سیستم ایمنی

– مراقبت از DNA در برابر آسیب

– مفید برای چشم‌ها

مطلب مرتبط:خواص کیوی: ۳۶ فایده شگفت‌انگیز کیوی برای سلامتی، پوست و مو

۱۸. خواص زردآلو

خواص زردآلو

این میوه زرد و نارنجی برای سلامتی عالی بوده و باید آن را در رژیم غذایی خود بگنحانید.

– تقویت استخوان‌ها

– درمان تب

– تسکین درد گوش ( روغن زردآلو)

– درمان آسم

– افزایش بنیه بدن

مطلب مرتبط: خواص زردآلو : ۳۳ فایده زردآلو برای سلامتی، پوست و مو

۱۹. خواص لیچی (سرخالو)

لیچی

میوه سفید خامه‌ای لیچی، محبوب خیلی از افراد است. این میوه نه تنها طعم خوبی دارد بلکه خواص آن برای سلامتی را نیز نباید نادیده گرفت.

– افزایش متابولیسم سالم

– تنظیم جریان خون

– جلوگیری از پیری زودرس

– درمان آنفلوآنزا

– تثبیت فشار خون

مطلب مرتبط: خواص لیچی: ۲۱ فایده شگفت‌انگیز لیچی برای سلامتی، پوست و مو

۲۰. خواص خرما

خواص خرما

خرما خواص درمانی دارد و در تمام دنیا در غذاهای مختلف به کار می‌رود. اگر به خرما علاقه دارید که چه عالی اما اگر علاقه ندارید، بدون شک بعد از دانستن خواص آن برای سلامتی، عاشقش خواهید شد.

– تقویت سیستم ایمنی

– درمان اسهال

– مفید برای استخوان‌ها

– جلوگیری از شب‌کوری

– جلوگیری از بواسیر در دوران بارداری

مطلب مرتبط: خواص خرما: ۵۲ فایده‌ شگفت‌ انگیز خرما برای سلامتی، درمان، کاهش وزن و بارداری

حالا که میوه‌ها را شناختید، بیایید به سبزیجات و خواص آن‌ها نیز نگاهی بیندازیم.

بحث خواص برای سلامتی که پیش می‌آید نمی‌توانیم گنجاندن سبزیجات در برنامه غذایی را نادیده بگیریم. بنابراین، فهرستی از ۲۰ نوع سبزیجات و خواص آن‌ها را در این‌جا آورده‌ایم.

۲۱. خواص اسفناج

اسفناج, خوراکی های ضد سرطان

اگر می‌خواهید مانند ملوان زبل قوی شوید باید به طور منظم اسفناج بخورید. این سبزیجات سبز رنگ هیچ جایگزینی ندارد و بدون شک یکی از سالم‌ترین سبزیجات موجود در بازار است. اگرچه اسفناج خواص بسیار زیادی دارد اما در این‌جا به ۵ مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم

– بهبود عملکرد مغز

– تقویت عضلات

– افزایش متابولیسم سالم

– کمک به معدنی شدن استخوان

– جلوگیری از زخم معده

مطلب مرتبط: خواص اسفناج: ۳۴ فایده اسفناج برای سلامتی که باید بدانید

۲۲. خواص هویج

هویج

من خوردن هویج را دوست دارم حالا چه به صورت پخته باشد، چه در سالاد و چه به شکل آب هویج. هویج خواص بسیاری برای سلامتی دارد که در داشتن یک زندگی سالم به شما کمک می‌کند.

– تقویت سیستم قلبی عروقی

– داشتن خواص ضد سرطانی

– کنترل دیابت

– مفید برای دندان‌ها

– مفید برای چشم‌ها

مطلب مرتبط: خواص هویج: ۳۵ فایده هویج برای پوست ،‌مو و سلامتی و درمان

۲۳. خواص کلم

درمان افسردگی با کلم

کلم یکی از پر استفاده‌ترین سبزیجات است  و خواص بسیاری برای سلامتی دارد. انواع مختلفی از کلم از جمله کلم سبز، کلم قرمز، کلم ساووی، کلم چینی و غیره وجود دارد که نوع سبز آن از همه رایج‌تر است.

– تقویت دستگاه گوارش

– کاهش التهاب

– کاهش فشار خون بالا

– کمک به کاهش وزن

– سم‌زدایی بدن

مطلب مرتبط: خواص کلم: ۲۵ فایده کلم برای سلامتی، پوست و مو

۲۴. خواص لوبیاسبز

مواد غذایی سرشار از منگنز, لوبیا سبز

لوبیا یکی از ابرغذاهاست و خواص بسیاری برای سلامتی دارد. لوبیا سرشار از پروتئین و آنتی اکسیدان است و باید آن را در برنامه غذایی خود قرار بدهید.

– محافظت از کبد

– بهبود سلامت دستگاه گوارش

– جلوگیری از اسکوربوت

– درمان یرقان

– مفید برای مغز

مطلب مرتبط: خواص لوبیا سبز: ۳۶ فایده شگفت انگیز لوبیا سبز که باید بدانید

۲۵. خواص تربچه

خواص تربچه

تربچه یک سبزیجات ریشه‌ای خوراکی است که به خانواده براسیکاسه تعلق داشته و خواص بسیاری برای سلامتی دارد. تربچه معمولا در سالاد سبزیجات مصرف می‌شود.

– درمان اختلالات ادراری

– جلوگیری از بواسیر

– محافظت از کلیه‌ها

– جلوگیری از لوکودرما

– درمان تب

مطلب مرتبط: خواص تربچه: ۲۳ مهمترین فواید تربچه برای سلامتی و درمان

۲۶. خواص کلم بروکلی

خواص کلم بروکلی, تستوسترون

بروکلی که به خانواده کلم‌ها تعلق دارد، یک ابرغذای دیگر است که نمی‌توانید آن را از دست بدهید. می‌توانید آن را به شکل خام، بخارپز یا پخته بخورید تا از خواص دارویی‌اش بهره‌مند شوید.

– مفید برای استخوان‌ها

– درمان حساسیت

– تقویت چشم‌ها

– درمان دیابت

– مفید برای قلب

مطلب مرتبط: خواص کلم بروکلی: ۶۳ فایده اثبات شده کلم بروکلی برای سلامتی

۲۷. خواص کدو

طرز تهیه کدو سبز

اگرچه خیلی از افراد کدو را به دلیل داشتن دانه، میوه می‌دانند اما اگر از منظر گیاه‌شناسی نگاه کنید، کدو نوعی سبزیجات است. این سبزیجات گوشتی به خانواده کوکوربیتاسه (کدوئیان) تعلق دارد و بسیار مغذی است.

– مراقبت از روده بزرگ

– حفظ سلامت پروستات

– کاهش علامت سندرم پیش از قاعدگی  (PMS)

– بهبود انقباض عضلات و تحریک ضربه‌های عصب

– کاهش مشکلات مربوط به آسم

۲۸. خواص سیب زمینی شیرین

خواص سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین محصولی با برگ‌هایی به شکل لپ یا قلب است. این نوع سیب زمینی در رنگ‌های مختلف مانند قرمز، بنفش، زرد و سفید وجود دارد و بسیار مغذی است و خواص بسیاری برای سلامتی دارد.

– افزایش وزن سالم ( مناسب برای افراد لاغر)

– درمان برونشیت

– جلوگیری از کم‌آبی بدن

– کمک به رهایی از عفونت ویروسی ایدز (HIV)

– درمان استرس و ایجاد آرامش

۲۹. کدو تلخ

خواص خربزه تلخ

کدو تلخ همان‌گونه که از نامش پیداست مزه تلخی دارد اما خواص آن برای سلامتی آن‌قدر زیاد است که نمی‌توان از آن گذشت. وجود ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌های متنوع، آن را به یکی از سالم‌ترین سبزیجات تبدیل کرده و گنجاندن آن در رژیم غذایی یک ضرورت است.

– جلوگیری از دیابت

– پاکسازی خون

– رفع اختلالات تنفسی

– تونیک عالی برای کبد

– افزایش سطح انرژی

۳۰. خواص بادمجان

خواص بادمجان

بادمجان که سرشار از فیبر و پتاسیم است یکی از مواد رایج در آشپزخانه محسوب می‌شود. اگرچه بادمجان یک میوه است، اما در زندگی روزانه ما به عنوان سبزیجات به کار می‌رود. خواص بادمجان برای سلامتی بسیار است که ما در این‌جا به ۵ خاصیت آن اشاره می‌کنیم.

– کنترل سطح بالای کلسترول

– جلوگیری از کم‌خونی

– جلوگیری از نقص‌های مادرزادی

– مفید برای مشکلات گلو

– درمان مشکلات معده

۳۱. خواص گل کلم

گل کلم, خوراکی های ضد سرطان

گل کلم که به خانواده کلم‌ها تعلق دارد، منبعی عالی از آنتی اکسیدان‌های طبیعی است که مقادیر بالایی مواد شیمیایی گیاهی، ویتامین، فیبر، کاروتنوئید و غیره دارد. بنابراین، دائما گل کلم بخورید.

– درمان اختلالات عصبی

– تعادل هورمونی

– جلوگیری از سکته

– درمان کولیت

– درمان پرفشاری خون

۳۲. خواص کلم کالی

خواص کلم کالی

از اعضاء خانواده براسیکاسه که صحبت می‌کنیم، نمی‌توان از کلم برگ‌دار و سبز کالی گذشت. این کلم بسیار مغذی خواص بسیاری برای سلامتی دارد و باید در مقادیر کافی مصرف شود.

– داشتن عناصر ضد سرطان

– مبارزه با افسردگی

– مفید برای رشد مغز

– مفید برای قلب

– تقویت سیستم ایمنی

۳۳. خواص کاهو

کاهو حاوی کلسیم، آهن، منیزیم، ویتامین، فیبر رژیمی و غیره است که همه آن‌ها برای بدن مفید هستند. بنابراین، کاهو خواص زیادی برای سلامتی دارد و شما باید آن را امتحان کنید.

– محافظت از سلول‌های عصبی

– افزایش متابولیسم بدن

– درمان بی‌خوابی

– کنترل اضطراب

– کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه

۳۴. خواص نخودفرنگی

خواص نخود فرنگی, خوراکی سرشار از زینک

این توپ‌های سبز کوچک و شیرین و نشاسته‌ای می‌توانند طعم غذای شما را کاملا تغییر دهند و نه تنها خوشمزه هستند بلکه خواص زیادی نیز برای سلامتی دارند. ۵ خاصیت مهم آن‌ها را در زیر آورده‌ایم.

– ترمیم بافت های آسیب‌دیده

– تقویت بینایی

– جلوگیری از آلزایمر

– درمان بیماری سلیاک

– مبارزه با پیری

۳۵. خواص چغندر

خواص چغندر

این سبزیجات ریشه‌ای، بسیار سالم است و به خانواده کنوپودیاسه (اسفناجیان) تعلق دارد. چغندر سرشار از ویتامین، آهن، فیبر، مس، فسفر و غیره است که بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی را رفع می‌کند.

– کنترل فشار خون بالا

– مبارزه با التهاب

– بالا بردن سطح انرژی و بهبود عملکرد

– درمان اختلالات مثانه

– جلوگیری از آب مروارید

۳۶. خواص کلم بروکسل

خواص کلم بروکسل

کلم بروکسل مورد علاقه همه است و یکی از سالم‌ترین غذاها محسوب می‌شود. این کلم سرشار از آهن، پروتئین و پتاسیم بوده و خواص زیادی برای سلامتی دارد. بنابراین آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

– جلوگیری از کم‌خونی

– محافظت از DNA

– محافظت از فرد در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا

– درمان سریع زخم‌ها، بریدگی‌ها و جراحت‌ها

– مفید برای استخوان

۳۷. بامیه

خاصیت بامیه

بامیه سبزیجاتی سرشار از فیبر است که در غذاهای زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سبزیجات بسیار مغذی است و خواص بسیاری برای سلامتی دارد که در این‌جا به ۵ مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

– تقویت دستگاه گوارش

– جلوگیری از آفتاب زدگی

– جلوگیری از اختلالات کلیوی

– کاهش خستگی

– جلوگیری از ورم معده

۳۸. خواص کدو حلوایی قلیانی

کدو قلیانی یکی از سبزیجات رایج در اکثر خانه‌هاست. کدو قلیانی علاوه بر طعم دادن به غذا، خواص بسیاری نیز برای سلامتی دارد. ۵ مورد از آن‌ها را در این‌جا آورده‌ایم.

– خنک کردن بدن

– کاهش استرس

– درمان اختلالات خواب

– کمک به کاهش وزن

– درمان اختلالات ادراری

۳۹. خواص شلغم

خواص شلغم: ۱۷ خاصیت شلغم برای سلامتی

شلغم، سبزیجات دارای نشاسته و متعلق به خانواده براسیکاسه است. ممکن است آن را خیلی پرفایده نبینید اما شلغم خواص بسیاری برای سلامتی دارد و می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی را رفع کند.

– مفید برای ریه

– جلوگیری از تصلب شرایین

– درمان آسم

– تقویت استخوان‌ها

– بهبود گردش خون

مطلب مرتبط: خواص شلغم: ۲۶ فایده شگفت انگیز شلغم برای سلامتی

۴۰. خواص کرفس

درمان افسردگی با کرفس

این سبزیجات به خانواده چتریان تعلق دارد. بسیاری از افراد ساقه‌های ترد آن را دوست داشته و می‌خورند زیرا یک وعده کم کالری به حساب می‌آید. کرفس خواص بسیاری برای سلامتی دارد که به ۵ مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم

– کاهش هیپرلیپیدمی

– مفید برای مغز

– تنظیم تعادل مایعات

– تسکین میگرن

– کاهش درد آرتریت

مطلب مرتبط: خواص کرفس: ۳۰ فایده شگفت انگیز کرفس برای سلامتی، پوست و مو+مضرات

کدام مورد، میوه یا سبزیجات محبوب شماست؟

در دوران کودکی مادران‌مان پشت سر ما می‌دویدند تا ما را مجبور به خوردن میوه و سبزیجات کنند. آن زمان ارزش آن‌ها را نمی‌دانستیم اما بزرگ‌تر که شدیم با خواص آن‌ها آشنا شده و دلیل کار مادران‌مان را متوجه شدیم. خوب، طیف وسیع میوه و سبزیجات موهبتی از مادر طبیعت است و ما باید نهایت استفاده را از خواص آن‌ها ببریم.

من مقالات دیگری را در مورد یک میوه یا سبزیجات خاص نوشته‌ام اما امروز فکر کردم که بهتر است به طور کلی درمورد آن‌ها صحبت کنم. فهرستی از ۴۰ مورد، ۲۰ میوه و ۲۰ سبزیجات، را تهیه کردم. از نظر من این ۴۰ مورد در راس میوه‌ها و سبزیجات قرار می‌گیرند که هر کدام از آن‌ها خواص خود را دارند.

نام‌ها بر اساس گروهی که به آن تعلق دارند، طبقه‌بندی شده‌اند. به هر حال، برخی از آن‌ها ممکن است میوه باشند اما سبزیجات فرض شوند و یا برعکس. البته این فقط یک نگاه فردی است و به همین دلیل خیلی مورد بحث قرار نمی‌گیرد. چیزی که واقعا اهمیت دارد گنجاندن میوه‌ها و سبزیجات در رژیم غذایی است که به هیچ قیمتی نباید نادیده گرفته شود.

خواص این میوه‌ها و سبزیجات تمام جوانب بدن شما را تحت پوشش قرار می‌دهند – از مغز گرفته تا اعصاب تا قلب تا کلیه‌ها تا اندام‌های داخلی و غیره. بنابراین، اگر به طور متعادل از این میوه‌ها و سبزیجات بخورید، بدن‌تان سالم می‌ماند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- مژگان گوران

منبع:bodyandbeans

۴۰ بهترین میوه ها و سبزیجات و خواص آنها برای سلامتی و زیبایی


نوشته های مرتبط


عکس نیما مسیحا و همسرش در دوران بارداری

عکس جدید نیما مسیحا و همسرش

نیما مسیحا اعلام کرد که بزودی پدر می شود.

این خواننده ۴۳ ساله عکسی از خودش و همسرش را منتشر کرده است.

نیما مسیحا نوشت:

*****

تادوسه روز آینده فرشته کوچکى با تولد خود معجزه زندگى ما خواهد شد وحس خوب پدر بودن را به من خواهد داد

 
آیا می‌دانستید ماساژ تا چه حد می‌تواند به تسکین درد، استرس، و اضطراب کمک کند؟ نه تنها بسیاری از فرهنگ‌های باستانی از ماساژ به عنوان یک روش درمانی استفاده می‌کنند، بلکه مطالعات و پژوهش‌های علمی بسیاری نیز اثرات قدرتمند ماساژ را تایید کرده‌اند. تا انتهای این مقاله با سایت بازده همراه باشید تا در مورد سازوکار واقعی ماساژ و فواید ماساژ از نظر علمی برای سلامتی اطلاعات بیش‌تری به دست بیاورید.

فواید ماساژ

چرا ماساژ باعث ایجاد حس خوب در آدم می‌شود و دارای فواید بسیاری برای سلامتی است؟

الف. ماساژ باعث ترشح هورمون‌هایی (اندورفین و انکفالین) می‌شود که اضطراب، استرس، و درد را کاهش می‌دهند.
ب. با کاهش سطح هورمون‌های استرس (نوراپی‌نفرین، اپی‌نفرین، و کورتیزول) باعث کاهش ضربان قلب، کاهش فشار خون، کاهش سرعت تنفس، و آرامش ماهیچه‌ها می‌شود.
پ. باعث افزایش سطوح اکسی توسین در بدن می‌شود؛ این هورمون تعلقات اجتماعی و رفتارهایی نظیر اعتماد، سخاوت، و همدردی را بهبود می‌شود.
ت. فعالیت گیرنده‌های درد را در نخاع و ماهیچه‌ها کاهش می‌دهد.
ث. با جلوگیری از تولید سیتوکین‌های التهابی (فاکتور نکروز توموری آلفا، اینترلوکین ۶، HSP-27) باعث توقف تورم و التهاب در بافت ماهیچه‌ها می‌شود.
ج. جریان خون را در ماهیچه‌ها، بافت همبند، و غدد لنفاوی افزایش می‌دهد.

فواید ماساژ برای درمان درد و جراحات

۱. ماساژ به درمان میگرن و سر دردهای مزمن کمک می‌کند

طی یک آزمایش بالینی بر روی ۴۷ بیمار مبتلا به میگرن، ماساژ دفعات حملات میگرن را کاهش داد و باعث بهبود کیفیت خواب در این افراد شد. این ماساژ شامل آرام‌سازی میوفاسیال و فشار ایسکمیک عمیق در نواحی کمر، شانه‌ها، گردن، و سر بود.

معمولا استرس جسمی و هیجانی باعث تحریک میگرن می‌شود. ماساژ از طریق کاهش ضربان قلب، اضطراب، و سطوح کورتیزول در طول جلسات مختلف به کاهش استرس کمک می‌کند. ماساژ با کاهش سطوح ماده‌ی P و عوامل التهابی که باعث تحریک درد میگرن می‌شوند، طول مدت خواب عمیق را افزایش می‌دهد.

طی یک آزمایش بالینی بر روی ۱۰۵ فرد مبتلا به سردردهای تنشی (وجود درد در سر، گردن، و پشت چشم‌ها)، ماساژ باعث کاهش شدت سر درد شد.

هم‌چنین، طی یک مطالعه‌ی دیگر، ماساژ از طریق کاهش درد در نقاط ماشه‌ای گردن و شانه‌ها باعث درمان سر درد در ۶۵ بیمار شد. نقاط ماشه‌ای نواحی حساس و دردناکی در بدن هستند که با بروز سر دردهای تنشی در ارتباط‌اند. ماساژ میزان تحریک گیرنده‌های درد را در این نقاط ماشه‌ای کاهش می‌دهد.

فواید ماساژ

۲. ماساژ به افراد مبتلا به فیبرومیالژیا کمک می‌کند

فیبرومیالژیا نوعی وضعیت مزمن است که علائمی نظیر درد، سفتی مفاصل، و خستگی مفرط به همراه دارد. طی یک آزمایش تصادفی کنترل ‌شده، ماساژ توانست درد و اضطراب را در ۷۴ بیمار مبتلا به فیبرومیالژیا کاهش دهد.

در مطالعه‌ای دیگر، یک دوره‌ی درمانی شامل تخلیه‌ی لنفاوی دستی و ماساژ بافت همبند باعث کاهش شدت درد و فشار در ۵۰ زن مبتلا به فیبرومیالژیا شد. هر دوی این ماساژها به آرامش شدن بدن، کاهش اسپاسم ماهیچه‌ها، تسکین درد، و افزایش جریان خون کمک می‌کنند.

ماساژ از طریق کاهش سرعت ضربان قلب، فشار خون، و کاهش سرعت تنفس باعث کاهش درد و اضطراب می‌شود. هم‌چنین، ماساژ به افزایش ترشح هورمون‌های کاهنده‌ی درد و آرام کننده‌ی بدن (اندورفین و انکفالین) کمک می‌کند.

فواید ماساژ ۳: ماساژ به درمان آرتریت کمک می‌کند

آرتریت عبارت است از التهاب مزمن مفاصل که باعث تخریب غضروف می‌شود. طی یک آزمایش تصادفی کنترل ‌شده، ماساژ درمانی توانست درد و سفتی مفاصل را در ۴۰ فرد بزرگسال مبتلا به آرتریت زانو درمان کند. در مطالعه‌ای دیگر، شرکت در جلسات هفتگی ماساژ به بهبودی ۱۲۵ بیمار مبتلا به آرتریت کمک کرد.

ماساژ هورمون‌های استرس را کاهش، و هورمون‌های کاهنده‌ی درد را افزایش می‌دهد. فشار ناشی از ماساژ روی اندام بدن با تحریک گیرنده‌های عصبی موجود در ماهیچه‌ها و بافت همبند باعث کاهش تنش مفصل می‌شود.

فواید ماساژ

۴. ماساژ صدمات ماهیچه‌ای را درمان، و بازیابی بدنی بعد از ورزش را تسریع می‌کند

طی یک مطالعه، ۲۹ بیمار مبتلا به درد شانه با استفاده از ماساژ بافت نرم درمان یافتند. ماساژ بافت نرم قدرت ترمیم ماهیچه‌ را بعد از کشیدگی و وارد آمدن صدمه به شانه تقویت می‌کند. ماساژ از طریق کاهش تورم و هم‌چنین توقف ترشح برادی‌کینین و پروستاگلاندین از گلبول‌های سفید التهابی خون باعث جلوگیری از درد ماهیچه می‌شود.

با وجود این، طبق نتایج یک فرا تحلیل، تاثیرات ماساژ بر بازیابی بدن ورزشکاران آن‌چنان قابل توجه نیست، ولی تحت شرایط مناسب (بازیابی کوتاه مدت بعد از تمرینات شدید و ترکیبی) می‌تواند مفید باشد.

ماساژ از طریق تقویت رشد سلول باعث افزایش توان ترمیمی ماهیچه‌ها می‌شود، و هم‌چنین از طریق جلوگیری از تولید سیتوکین‌های التهابی (فاکتور نکروز توموری آلفا، اینترلوکین ۶، HSP-27) به کاهش التهاب ناشی از صدمات وارده بر ماهیچه‌ها در طول انجام تمرینات ورزشی کمک می‌کند.

فواید ماساژ ۵: ماساژ به بازیابی از سکته‌ی مغزی نیز کمک می‌کند

طی یک مطالعه، طب سوزنی الکتریکی و ماساژ توانستند توانایی حرکت دست و شانه را در ۱۲۰ بیمار مبتلا به همی‌پارزی بهبود ببخشند. طب سوزنی و ماساژ باعث آرامش ماهیچه‌ها و بهبود جریان خون در اطراف سرخرگ‌ها و عروق خونی مسدود شده می‌شوند.

طی مطالعه‌ای دیگر، ماساژ لمسی با کاهش اضطراب و درد، و هم‌چنین با بهبود کیفیت زندگی و کارکردهای حسی و حرکتی به بازیابی ۵۰ فرد مبتلا به سکته‌ی مغزی کمک کرد. در این مطالعه، ماساژ باعث افزایش فعالیت بخشی از مغز شد که با احساس رضایت و تنظیم هیجانی در ارتباط هستند.

هم‌چنین در یک مطالعه، روش‌های درمانی بازیابی حرکات صورت با استفاده از تمرینات ماهیچه‌ای، ماساژ، و مراقبه – آرام‌سازی به کنترل فلج صورت در ۱۶۰ بیمار کمک کردند. تحریک الکتریکی و ماساژ به تحریک اعصاب آسیب دیده در ماهیچه‌های مورد نظر و بازیابی کامل حرکات ماهیچه‌ها منجر شد.

۶. ماساژ به درمان درد مزمن در پایین کمر کمک می‌کند

طی یک آزمایش، ماساژ توانست با بهبود برخی کارکردها در کمر به طور موثر به درمان کمر درد مزمن کمک کند. ماساژ جریان خون را افزایش می‌دهد، گیرنده‌های درد را در بافت ماهیچه‌ مسدود می‌کند، و به مغز پیام می‌دهد تا بدن را آرام سازد.

فواید ماساژ

۷. ماساژ به بهبود درد ناشی از صدمات نخاعی کمک می‌کند

در یک آزمایش، ۲۰ بیمار مبتلا به صدمات نخاعی توانستند با هفته‌ای دو بار شرکت در جلسات ماساژ به نتایج خوبی دست یابند. هم‌چنین در یک مطالعه‌ی دیگر، طب سوزنی و ماساژ با کاهش درد ۳۰ شرکت کننده به درمان صدمات نخاعی کمک کند.

ماساژ با فعال کردن سامانه‌ها مهار درد در نخاع و از طریق ترشح هورمون‌های ضد درد طبیعی (اندورفین و انکفالین) به کاهش درد کمک می‌کند.

فواید ماساژ ۸: ماساژ به درمان جای سوختگی کمک می‌کند

طی یک مطالعه، ماساژ توانست به کاهش درد، توقف خارش، و بهبود ظاهر سوختگی در ۱۴۶ بیمار کمک کند. ماساژ از طریق تجزیه‌ی بافت اثر سوختگی و ترمیم پوست باعث توقف رشد بافت سوختگی‌ها می‌شود. هم‌چنین، ماساژ به منظور تسکین درد، آرام‌سازی ماهیچه‌ها، و ایجاد حس تن‌درستی به تحریک فیبرهای عصبی می‌پردازد.

۹. ماساژ به درمان سندرم درد میوفاسیال کمک می‌کند

سندرم درد میوفاسیال به دلیل بروز درد در نقاط ماشه‌ای موجود در ماهیچه‌های گردن و شانه ایجاد می‌شود. در یک آزمایش، ماساژ از طریق کاهش تحریک گیرنده‌ی درد در نقاط ماشه‌ای به درمان سندرم درد میوفاسیال در ۶۷ بیمار کمک کرد.

به علاوه، ماساژ برای کاهش احساس درد به فعال‌سازی نواحی خاصی از مغز (قشر پیش‌پیشانی) می‌پردازد.

۱۰. ماساژ باعث تسهیل در زایمان و کاهش آسیب‌ به نوزاد هنگام زایمان می‌شود

نتایج یک بررسی سامانمند نشان دادند، ماساژ واژینال در آخرین ماه بارداری توانست از طریق کاهش احتمال درد و آسیب به نوزاد، افزایش انعطاف‌پذیری، و کاهش مقاومت ماهیچه‌ای و بافت نرم به شکل موثری به آماده‌سازی ۲۴۹۷ زن برای زایمان کمک کند. با وجود این، ماساژ فقط برای زنانی موثر بود که پیش‌تر دارای زایمان طبیعی بودند.

۱۱. ماساژ به درمان درد مفصل گیجگاهی ‌زیرواره‌ای کمک می‌کند

مفصل گیجگاهی ‌زیرواره‌ای آرواره را به استخوان‌های گیجگاهی در جمجمه متصل می‌کند. طی نتایج یک مطالعه‌ی موردی، ماساژ باعث کاهش درد و استرس، افزایش میزان باز شدن آرواره و دامنه‌ی حرکتی گردن، و کمک به آرام‌سازی گرفتگی ماهیچه در زنان مبتلا به درد مفصل گیجگاهی ‌زیرواره‌ای می‌شود. به علاوه، ماساژ به کاهش تورم بافت و درد ناشی از اختلال مفصل گیجگاهی ‌زیرواره‌ای کمک می‌کند.

فواید ماساژ ۱۲: ماساژ باعث درمان سندرم تونل کارپال می‌شود

طبق نتایج یک مطالعه‌ی راهنما، انجام ماساژ هدفمند و مخصوص سندرم تونل کارپال توانست به کاهش درد و بهبود توانایی گرفتن اشیا با دست در ۲۷ بیمار مبتلا به سندرم تونل کارپال کمک کند. طی یک مطالعه‌ی دیگر، ماساژ به بهبود شدت درد و کارکرد دست‌ و مچ ۲۱ بیمار مبتلا به سندرم تونل کارپال کمک کرد.

ماساژ به بهبود جریان خون، افزایش تخلیه‌ی مواد زائد از غدد لنفاوی، و کاهش تنش ماهیچه‌ای کمک می‌کند. هم‌چنین، ماساژ باعث تسکین اختلال بافت همبند، کاهش فعالیت نقطه‌ی ماشه‌ای میوفاسیال در بافت نرم، و کاهش فشار در امتداد مسیر عصبی ستون فقرات گردنی تا مچ دست می‌شود.

فواید ماساژ برای بهبود سلامت روانی

۱۳. ماساژ باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود

در یک مطالعه، ماساژ سوئدی توانست میزان اضطراب را در ۴۸ بیمار بستری در ICU کاهش دهد. ماساژ باعث آرام‌سازی ماهیچه، افزایش جریان خون، کاهش سرعت تنفس، و تسکین درد می‌شود.

ماساژ با کاهش هورمون‌هایی که باعث افزایش ضربات قلب، تنفس، و تعریق می‌شوند (نوراپی‌نفرین و آدرنوکورتیکوتروپین) به کاهش اضطراب و استرس کمک می‌کند.

فواید ماساژ

فواید ماساژ ۱۴: ماساژ به درمان بی‌خوابی کمک می‌کند

طی یک مطالعه، ماساژ درمانی چینی توانست به درمان بی‌خوابی به ۴۴ زن پس از دوره‌ی یائسگی کمک کند. ماساژ مرحله‌ی سوم و چهارم خواب را که برای ترمیم بدن و تحریک دستگاه ایمنی بدن با اهمیت هستند، افزایش می‌دهد. ماساژ از طریق کاهش سطوح ماده‌ی P و عوامل التهاب‌زا باعث افزایش طول زمان خواب عمیق می‌شود.

ماساژ دارای اثر آرام‌بخشی و تمدد اعصاب است. ماساژ با ترشح اندورفین باعث کاهش سرعت ضربان قلب، تنفس، و تنش ماهیچه، و هم‌چنین افزایش جریان خون می‌شود.

فواید ماساژ برای بهبود کارکرد سیستم ایمنی بدن

۱۵. ماساژ دستگاه ایمنی بدن را تقویت می‌کند

طی یک مطالعه، انجام ماساژ درمانی به صورت هفتگی با افزایش گلبول‌های سفید و خون و سطوح سلول‌های ایمنی در بدن ۴۵ شرکت کننده، با تقویت دستگاه ایمنی بدن آن‌ها شد.

هم‌چنین، شرکت در یک جلسه‌ی ماساژ سوئدی نیز باعث افزایش شمار گلبول‌های سفید و کاهش سطوح کورتیزول در بدن ۵۳ شرکت کننده شد.

۱۶. ماساژ کیفیت زندگی افراد مبتلا به HIV/AIDS را بهبود می‌بخشد

دانشمندان طی یک آزمایش مشاهده کردند، ماساژ باعث بهبود کیفیت زندگی، محافظت از کارکرد ایمنی، و کاهش استرس در ۴۲ بیمار مبتلا به HIV/AIDS شد.

طبق نتایج مطالعه‌ای دیگر روی ۲۴ کودک مبتلا به ایدز، ماساژ توانست شمار سلول‌های ایمنی (لنفوسیت‌های CD4 و CD8، و سلول‌های کُشنده‌ی طبیعی) را افزایش دهد.

سایر فواید ماساژ برای سلامتی

فواید ماساژ ۱۷: ماساژ کیفیت زندگی بیماران سرطانی را بهبود می‌بخشد

طی یک مطالعه، ماساژ درمانی توانست درد، خستگی مفرط، حالت تهوع، و اضطراب را در ۵۸ شرکت کننده‌ی تحت شیمی‌درمانی کاهش دهد. در یک مطالعه‌ی دیگر، ماساژ درمانی باعث کاهش استرس، اضطراب، درد، و آرامش ۳۴۳ بیمار سرطانی شد. ماساژ با افزایش دوپامین، سروتونین، اندورفین، و انکفالین باعث افزایش حس آرامش و کاهش درد می‌شود.

آزمایش دیگری روی ۳۱ زن مبتلا به سرطان سینه نشان داد، تخلیه‌ی لنفاوی دستی با کاهش تورم غدد لنفاوی باعث تسکین درد و ناراحتی می‌شود. تخلیه‌ی لنفاوی دستی جریان خون را افزایش می‌دهد و مواد زائد را از غدد لنفاوی خارج می‌سازد.

۱۸. ماساژ فشار خون را کاهش می‌دهد و وضعیت سلامت قلب را بهبود می‌بخشد

طی یک آزمایش بالینی، ماساژ سوئدی توانست فشار خون را در ۵۰ زن مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهد.

تغییر در فشار خون به نوع ماساژ بستگی دارد؛ برای مثال:

الف. ماساژ درمانی با نقاط ماشه‌ای باعث ایجاد درد می‌شود، و می‌تواند ضربان قلب و فشار خون را بالا ببرد.
ب. ماساژ سوئدی با جلوگیری از پاسخ به درد (از طریق تحریک عصب واگ) باعث کاهش فشار خون می‌شود.

ماساژ بافت عمیق فشار خون و ضربان قلب را در ۲۶۳ شرکت کننده‌ در یک مطالعه کاهش داد. ماساژ از طریق افزایش میزان اکسیژن ورودی به بدن باعث کاهش فشار خون و ضربان قلب می‌شود؛ و همین مسئله می‌تواند به کاهش فعالیت سامانه‌ی مربوط به فشار خون (سامانه‌ی رنین – آنژیوتانسین) منجر شود.

هم‌چنین، ماساژ از طریق کاهش واکنش استرس و سطوح کورتیزول در بدن، متغیر ضربان قلب را در ۳۷ نوزاد زودرس کاهش داد.

فواید ماساژ ۱۹: ماساژ باعث بهبود یبوست مزمن می‌شود

طی یک مطالعه، ماساژ معده به درمان یبوست مزمن در ۶۰ بیمار کمک کرد. ماساژ باعث افزایش حرکات روده و تسکین درد و ناراحتی می‌شود.

ماساژ با فعال‌سازی گیرنده‌های کششی باعث ایجاد انقباض در روده‌ها و راست روده می‌شود. هم‌چنین، ماساژ با کاهش تنش در ماهیچه‌ی معده به بهبود گوارش و اجابت مزاج کمک می‌کند.

۲۰. ماساژ به رشد نوزاد نیز کمک می‌کند

ماساژ نوزاد باعث بهبود مهارت‌های حرکتی، رفتارهای شخصی و اجتماعی، و وضعیت خواب و آسایش نوزاد می‌شود. هم‌چنین، ماساژ نوزاد هورمون‌های استرس و میزان گریه‌ی نوزاد را کاهش می‌دهد.

در یک آزمایش، رفتار و تعامل ۵۲ نوزاد با مادرشان با استفاده از ماساژ بهبود یافت. ماساژ اکسی توسین را در بدن افزایش می‌دهد؛ این هورمون باعث افزایش تعلقات اجتماعی و بهبود رفتارهایی نظیر اعتماد، سخاوتمندی، و همدردی می‌شود.

۲۱. ماساژ پوست سر باعث افزایش رشد مو می‌شود

در یک مطالعه، ماساژ پوست سر با افزایش جریان خون در این ناحیه و تحریک مستقیم فولیکول‌های مو باعث بهبود رشد مو در ۹ مرد سالم شد. ابتدا، پس از ۱۲ هفته ریزش مو، رشد مو و ضخامت آن ظرف ۲۴ هفته‌ی بعد به اندازه‌ی قابل توجهی بهبود یافت.

ترکیب ماساژ با سایر روش‌های درمانی

معمولا جهت کمک به درمان صدمات ماهیچه‌ای و تسکین درد، ماساژ سنتی چینی را با طب سوزنی ترکیب می‌کنند. بادکش، نوعی روش درمانی سنتی چینی، نیز را با ماساژ ترکیب می‌کنند تا درد مزمن گردن و شانه را تسکین دهند.

با این‌که رایحه درمانی غالبا فقط از ویژگی‌های رایحه‌ای گیاهان دارویی بهره‌ می‌گیرد، روغن‌های معطر دارای طیف گسترده‌ای از خواص دارویی از قبیل اثربخشی بر التیام زخم، عفونت، جریان خون، و گوارش هستند. روغن‌های معطر با کاهش اضطراب و بهبود کیفیت زندگی باعث افزایش اثر ماساژ در بدن می‌شوند.

سونا و لجن درمانی نیز در ترکیب با ماساژ می‌توانند باعث تسکین درد و کاهش التهاب شوند.

عوارض جانبی و محدودیت‌های ماساژ درمانی

عوارض جانبی ماساژ بسیار محدود و نسبتا خفیف هستند. از جمله اثرات جانبی ماساژ درمانی می‌توان به کبود شدگی، سر درد، خستگی مفرط، افزایش درد و ناراحتی، حالت تهوع، و حساس شدن پوست اشاره کرد.

عوارض جانبی جدی‌تر، ولی نادر ماساژ نیز شامل شکستگی استخوان، پارگی کبد، و رابدومیولیز است که در اثر تخریب فیبرهای ماهیچه‌ای ایجاد می‌شود. رابدومیولیز باعث ضعف و تب می‌شود و ممکن است به نارسایی کلیوی نیز منجر شود.

اگر دچار بثورات جلدی، عفونت، زخم، یا تب هستید، از انجام ماساژ خودداری کنید. افرادی که در معرض خونریزی هستند نیز باید از ماساژ دوری کنند. ماساژ عمیق معده نیز ممکن است به خونریزی داخلی منجر شود؛ از این رو، افرادی که به شدت در معرض ایجاد لخته‌های خونی هستند باید از این ماساژ خودداری کنند. هم‌چنین، در صورت وجود لخته‌ی خون، استنت، و اندام‌های مصنوعی در بدن نیز باید از دریافت ماساژ خودداری کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- امیر مصطفایی

منبع:selfhacked

فواید ماساژ: ۲۱ فایده اثبات شده ماساژ صورت و بدن که نمی‌دانستید


نوشته های مرتبط

آخرین دیدگاه‌ها

  دسته‌ها